На головну - Юридичні статті - Презумпція невинуватості

Презумпція невинуватості

Як відомо, презумпція невинуватості – це дуже важливий принцип у кримінальному праві. Ця норма виключає безпідставне винесення обвинувального вироку, гарантує охорону життя та інтересів людини.

Цю систему правил використовують в кримінальному праві і одночасно в конституційному.

Ключова теза презумпції невинуватості: «Підсудний винен у вчиненні злочину, до тих пір, поки його вина не буде встановлена в зафіксованій законом послідовності, і зафіксована вироком суду, який вступив у свою законну силу».

Презумпція невинуватості виявляється в нижчезазначених тезах

Вердикт не базується на фантазіях і припущеннях слідства та суду, які не мають прямих доказів, до того ж, не базується на свідченнях невідомих джерел. Поки винність громадянина у вчиненні злочину не буде встановлена, що він невинний.

Людина не має обґрунтовувати свою причетність до злочину. Доводити винність зобов'язаний не підсудний, а той, хто підтримує обвинувачення. У разі, якщо докази невинності громадянина відсутні, це ще не означає, що він винен в учиненні злочину.

Вирок не можна виносити на основі неправдивих показань підсудного та на основі відмови підсудного від свідчень. Всі коливання, які не вирішились під час розгляду справи, трактуються, як невинність підсудного. Такі сумніви можуть виникнути на ґрунті недостатньої кількості, парадоксальності доказів.

Також не враховуються ті факти, які були отримані нечесним шляхом. Суд, який розбирає злочин, не має права виступати на стороні адвоката, ні на стороні того, хто підтримує обвинувачення. Суд – це орган справедливого, самостійного, і непідкупного аналізу факту обґрунтованості чи необґрунтованості обвинувачення, яке було пред'явлено людині. Найменший відступ від тез презумпції невинуватості говорить про порушення свобод громадянина і порушення справедливості суду.

Держава зобов'язана гарантувати самостійність органів правосуддя. Підсудний може бути учасником у розгляді справи навіть при тій обставині, що він має право не доводити свою невинуватість у вчиненні злочину. Обвинувачений має повне право подавати докази, давати показання, висловлювати клопотання тощо.

Презумпція невинуватості – це не особистий і упереджений погляд людини, яка веде кримінальне провадження. Це офіційний правовий принцип. Слідчий будує обвинувачення і представляє громадянину, який притягується до відповідальності, разом з тим виносить обвинувальний висновок. Прокурор приймає цей висновок і виступає в суді як обвинувач.

Визнання людини винною можливо тільки при умові, якщо відбудеться судове засідання. Підсудний може бути визнаний винним або невинним, лише після дослідження судом всіх фактів. Підсудний не вважається зловмисником до того моменту, поки обвинувальний вирок не вступив в юридичну силу.





Схожі записи:
Наступні записи:
Попередні записи:

 
Пошук

Сайт на іншій мові
  • Русский (Russian Federation)
  • Ukrainian (UA)
Консультації на форумі
Залиште власну думку
Як часто звертаєтеся за послугою або консультацією юриста?