На головну - Юридичні статті - Відшкодування моральної шкоди

Відшкодування моральної шкоди

       Однією з головних проблем людей в судовій тяганині цікавить питання, як відшкодування моральної шкоди. Головні права на відшкодування моральної шкоди гарантовані Конституцією України, а можливість закріплена окремими статтями ЦК Україн.

       Як правило моральна шкода відшкодовується грошима, майном або іншим шляхом передбаченим законодавством. Зазвичай спосіб відшкодування встановлюється у суді. Слід зазначити, що за згодою сторін можливість відшкодування моральної шкоди не грішми, а майном. У такому випадку суд повинен доцільно оцінити вартість майна або наприклад матеріального блага, що також може бути у якості відшкодування. Розмір моральної шкоди суд оцінює в межах розумного та достатнього для забеспечення позову. Слід розуміти, що надуманні позивачем суми у таких випадках не доцільні.

       Доказова спроможність відшкодування моральної шкоди грунтується не на емоціях та гучних висловлюваннях, а на обгрунтованних доказах. Зазвичай моральна шкода відшкодовується внаслідок душевних хвилювань, страждань, тощо. Наприклад при скоєнні ДТП постраждав автомобіль та водій отримав травми та інші тілесні ушкодженні. У такому випадку хвилювання внаслідок лікування, страждання, витрати на ліки і буде відшкодування моральної шкоди. Доказами будуть наявні кошториси, чеки (купівля лік, транспортування, тимчасова втрата заробітку тощо).

       На останок, розмір відшкодування моральної шкоди не впливає на наявність або обсяг шкоди завданої майну, що спричинена такими ж діями, які спідкали виникненню моральної шкоди. Вимоги до відшкодування шкоди завданої майну та вимоги у відшкодуванні моральної шкоди повинні розглядатися окремо. Відшкодування моральної шкоди потрібно відрізняти від погашення шкоди, що безпосередньо не відноситься до майнових інтересів потерпілого, але за змістом є майновою. Відшкодування здійснюється за правилами, одноразовою виплатою грошової суми у повному обсязі або передачі майна. Відшкодування моральної шкоди у частинами може бути призначено рішенням суду, за згодою та домовленністю сторін. Крім того, суд може визначити конкретну форму виплати.





Схожі записи:
Наступні записи:
Попередні записи:

 
Пошук

Сайт на іншій мові
  • Русский (Russian Federation)
  • Ukrainian (UA)
Консультації на форумі
Залиште власну думку
Як часто звертаєтеся за послугою або консультацією юриста?