У чому відмінність апеляції від касації?
На жаль, в житті часто відбуваються такі ситуації, вирішити які може тільки суд. Але що робити, якщо ви не згодні з винесеним судовим вироком? Звичайно ж, залишається оскаржити його!
І ось тут виникає складність, яка полягає в тому, що для громадянина, який володіє лише базовими знаннями про юридичну сферу діяльності, а іноді і не має таких взагалі, всі юридичні терміни є незрозумілими і схожими один на одного. Тому такі поняття, як» "касація" і "апеляція" звичайній людині здаються абсолютно однаковими. То в чому полягає різниця між цими двома термінами?
Обидва ці поняття означають можливість оскаржити рішення суду. Але при апеляції, на відміну від касації, це обов'язково має бути таке рішення, яке ще не набуло юридичної сили. Нові вимоги, які не були розглянуті судом першої інстанції, не можуть бути прописані в змісті скарги.
Також важливим розмежуванням між цими двома поняттями є те, що при апеляції справа перенаправляється і може розглядатися заново. Тоді суд повинен буде прийняти абсолютно нове рішення у цій справі. А при касації відбувається, або повне скасування вироку, або підтвердження його законності.
Апеляція і касація - в який суд подають, терміни?
Апеляція подається тільки через суд, який виніс рішення у справі, а касація – конкретно до суду касаційної інстанції.
Ще одним істотним елементом, що дозволяє відрізняти апеляцію від касації, можна назвати терміни подачі і терміни для розгляду скарги. Так, звернутися за оскарженням вироку суду при апеляції можна протягом одного місяця після дня винесення вироку. У такому випадку строк розгляду скарги в суді загальної юрисдикції повинен становити не більше двох місяців після дня подання скарги, а у Верховному Суді – до трьох місяців. Говорячи про касаційну скаргу, строк подання залишається той самий - до одного місяця з дня набрання законної сили вироком, а от строки її розгляду суттєво відрізняються:
1. Витребування відповідною постановою суду справи не здійснювалося, тоді термін розгляду повинен бути не більше одного місяця, в іншій ситуації – протягом двох місяців.
2. При розгляді скарги у Верховному суді, якщо витребування відповідною постановою суду справи не передбачалося, строк коливається до трьох місяців, а якщо здійснювалося – до двох місяців.
До речі, в окремих випадках може бути продовжений термін, проте не більше двох місяців.
Документи до апеляції та касації
Яку документацію необхідно додати при подачі апеляції? Якщо скарга має на увазі оплату, то повинен бути наданий бланк, який підтверджує те, що державне мито було сплачено.
При подачі касації необхідні судом засвідчена копія постанови, копія, де прописаний список осіб, які беруть участь у справі, а також бланк, який вказує на те, що державне мито було сплачене.
І апеляційна, і касаційна скарга повинні бути підписані особою, яка подає скаргу до суду. Якщо є обставини, через які людина не зможе поставити підпис самостійно, дозволяється його представнику зробити це за нього. Але цей представник повинен мати нотаріально завірену довіреність, яка дасть йому право підписати апеляційну або касаційну скаргу.
Подача апеляції та касації є дуже трудомістким і складним процесом. Саме тому важливо вміти відрізняти один від одного два цих поняття — апеляція і касація.