Авто пошкодили у дворі, що робити?
В першу чергу, слід знати, що не кожне пошкодження автомобіля визнається дорожньо-транспортною пригодою.
Куди звертатися?
Згідно з визначенням, даним в ПДР, ДТП - це подія, що виникла в результаті руху транспортного засобу.
Виходить, наїзд на стоячий у дворі автомобіль буде ДТП і фіксувати цей факт необхідно в поліції, а якщо автомобіль постраждав в результаті дій третіх осіб, то звертатися слід до дільничного інспектора.
Що потрібно зробити?
Щоб зрозуміти, кого викликати на місце події, потрібно визначити характер пошкоджень. Стерте лакофарбове покриття або вм'ятини на бічних поверхнях говорять про можливий наїзд транспортного засобу на автомобіль, що стоїть, а поодинокі подряпини – про вплив третіх осіб.
До виклику співробітників поліції необхідно оглянути припарковані поруч автомобілі, визначити, чи є на них пошкодження, що свідчать про наїзд, опитати можливих очевидців, записати їх телефони, після чого викликати поліцію або дільничного інспектора.
Якщо у дворі ведеться відеоспостереження, то потрібно самостійно або по запиту співробітників поліції отримати відеозапис за той часовий відрізок, коли імовірно сталася подія. Зазвичай такі відеозаписи зберігаються не більше двох тижнів, тому діяти потрібно швидко.
Викликати або домовлятися?
Бувають ситуації, коли винуватець знайдений, але, він покинув місце події, тому є ймовірність позбавлення прав на термін до двох років. Намагаючись уникнути покарання, винний може запропонувати виплатити грошову компенсацію без звернення в поліцію. Таке врегулювання збитку можливе, але високий ризик, що людина згодом відмовиться від виплати.
Якщо звертатися до органів немає часу, а отримати гроші хочеться, варто підстрахуватися і взяти у винного розписку, вказавши паспортні дані, суму і термін погашення. У разі ухилення від сплати, потерпілий має право звернутися до суду.
Відшкодування шкоди
Якщо винуватець ДТП знайдений, то потерпілий отримує страхову виплату в рамках ОСАГО винного. Якщо ж цивільна відповідальність винуватця не застрахована, потерпілий змушений буде звернутися до суду.
Судовий характер передбачений і в разі заподіяння шкоди третіми особами або комунальними службами.
Якщо винні не знайдені, потерпілому доведеться відновлювати автомобіль за свій рахунок.
У таких випадках багато автолюбителів шкодують, що у них немає "поліса цивілки", який дозволяє отримувати відшкодування за будь-яких обставин.