На головну - Юридичні статті - Поняття авторського права

Поняття авторського права

Авторське право є частиною законодавчих норм, які створені для врегулювання юридичних відносин, створення і використання якихось винаходів і плодів у різних сферах.

Тобто, це майнові і не майнові права, які є у людини в рамках того, що вона зробила. Найчастіше предметом авторських прав стають творіння письменників, режисерів, фотоматеріали, картини і все, що відноситься до художнього мистецтва, музика, пісні, комп'ютерні розробки, технічні пристрої, бази даних та багато іншого.

Предмети авторських прав завжди створюються завдяки творчій роботі творця. Творчість є головною ознакою предметів авторського права. Автор – це той, хто створив твір. Крім автора буває ще й правовласник, який володіє винятковим правом на твір. Спочатку правовласником є автор. Але з різних причин це право має можливість передатися стороннім особам.

Зафіксувати документально авторство формально неможливо. Воно з'являється в період народження творіння, доведене в будь-який з існуючих форм вираження: фотоматеріал, письмовий вигляд, усна форма, як відео чи аудіо запис. Оформити авторське право за законами України можна також на комп'ютерні програми і бази даних.

Існує три типи описуваних прав:

1. Виключне право на об'єкт, має дію до кінця життя творця і після його смерті ще сімдесят років.

2. Особисті немайнові права. До їх складу входять право авторства, недоторканності, право на ім'я, на відзив та на обнародування твору. Строк давності необмежений, і якщо власник помирає, передається по спорідненості або за заповітом.

3. Інші авторські права. Одне з них - право слідування, що діє протягом усього життя творця творіння. Інше - право доступу, дійсне до закінчення строку виключного права на твір. Такі ж права мають дію, у всіх 167 державах, які увійшли до Бернської конвенції 1886 року. Воно регулюється у відповідності із законами країни, в якій було зареєстровано.

Також обов'язково потрібно враховувати те, що твір охороняється тільки в тій формі, в якій він створений. Твори народного надбання дозволяється використовувати без згоди автора і, відповідно, без виплати винагороди.

Закони України передбачають кримінальну відповідальність за використання і порушення авторського права без згоди автора або правовласника (ст. 176 КК).





Схожі записи:
Наступні записи:
Попередні записи:

 
Пошук

Сайт на іншій мові
  • Русский (Russian Federation)
  • Ukrainian (UA)
Консультації на форумі
Залиште власну думку
Як часто звертаєтеся за послугою або консультацією юриста?