На головну - Юридичні статті - Особливості продажу та купівлі житлових приміщень

Особливості продажу та купівлі житлових приміщень

     Житлові приміщення можуть подаватися чи відчужуватися іншим чином, якщо вони є власністю фізичних та юридичних осіб.

     Право власності на житлове приміщення підтверджується наступними документами. 

            1.  Договір купівлі-продажу.

            2.  Договір дарування.

            3.  Договір міни.

            4.    Договір довічного утримання.

            5.   Свідоцтво про право власності на житло.

            6.  Довідка житлово-експлуатаційного кооперативу та видане на її підставі реєстраційне посвідчення на право власності.

            7.Свідоцтво про право на спадщину за заповітом.

            8.     Свідоцтво про придбання житлового приміщення з прилюдних торгів.

            9.     Свідоцтво про право на спадщину за законом.

           10.   Копія рішення суду, що вступило в законну силу.

           11. Свідоцтво про право власності на частку у спільному сумісному майні подружжя.

           12.   Акт приймання передачі майна.

     Всі документи, які підтверджують право власності на житлове приміщення повинні бути зареєстровані в БТІ. Факт реєстрації в БТІ підтверджується штампом цієї організації або реєстраційним посвідченням, яке прошивається разом зх. Правовстановлюючими документами і є його невідємною частиною.

     Для посвідчення  договору купівлі - продажу необхідно мати довідку-характеристику з БТІ на квартиру, що продається, а також довідка з нотаріальної контори про відсутність арешту і заборони на відчуження квартири. В Києві реєстр для реєстрації заборон на відчуження веде Перша Київська державна нотаріальна контора. Обидві ці довідки дійсні протягом 3 місяців з дня видачі.

     Слід пам’ятати, що неповнолітні особи, які були прописані в житловому приміщенні державного фонду, після приватизації такого приміщення стають його власниками нарівні з неповнолітніми. При посвідченні договору купівлі-продажу від імені неповнолітніх осіб віком до п’ятнадцяти років, діють і підписують цей договір їх батьки, усиновителі або опікуни.

     Для продажу житлового приміщення, яке є спільною сумісною власністю подружжя, необхідна письмова згода кожного з подружжя. Житлове приміщення, приватизоване одним із подружжя відповідно до чинного законодавства, одержане під час шлюбу в дар, або в порядку успадкування, придбане до реєстрації шлюбу, не є сумісно нажитим майном. І у випадку продажу такого житлового приміщення, договір купівлі-продажу може бути посвідчений без згоди другого з подружжя.

     При посвідченні договору купівлі-продажу житлового приміщення від імені особи, у якої немає чоловіка або дружини, в державну нотаріальну контору чи приватному нотаріусу продавець надає письмову заяву про це. Нотаріус доводить зміст цієї заяви до відома покупця, який на підтвердження того, що ця обставина йому відома, підписується на заяві. Житлове приміщення може бути продане без згоди другого з подружжя також у випадках, коли останній не проживає за місцем розташування житлового приміщення і місце проживання його не відоме. На підтвердження цієї обставини  повинна бути подана копія рішення суду, яке набуло законної сили, про визнання другого з подружжя безвісно відсутнім.

     Житлове приміщення може належати декільком особам на праві спільної часткової власності. При продажі частки в житловому приміщенні, необхідно письмово повідомити решту учасників спільної часткової власності про намір продати свою частку сторонній особі з зазначенням ціни та інших умов. Такі повідомлення краще робити через нотаріуса шляхом подачі заяв решті учасникам спільної житлової власності. Якщо один з учасників відмовляється, то через місяць є всі підстави продати свою частку сторонній особі.

     Розрахунок між продавцем та покупцем може бути вчинений безпосередньо при підписанні договору. Але можуть виникнути обставини, коли сторони домовляються про те, що взаєморозрахунки повністю чи частково відкладаються на деякий строк. Тоді посвідчується договір купівлі-продажу житлового приміщення під відкладальною умовою. Договір під відкладальною умовою підписується продавцем і покупцем та набуває чинності після виконання обумовлених умов, про що сторони роблять заяву.

     Договір купівлі-продажу нерухомого майна можна зареєструвати на біржі або посвідчити в державній нотаріальній конторі чи у приватного нотаріуса.

     Крім плати за надані послуги державній нотаріальній конторі і біржі відповідно до декрету КМ України «Про державне мито» справляється мито за вчинення нотаріальних дій чи реєстрацію біржових операцій. Розмір державного мита визначається у відсотках від суми договору. Приватні нотаріуси  за посвідчення договору беруть плату, розмір якої визначається за угодою між приватним нотаріусом і його клієнтом.

     Після покупки житлового приміщення, право власності повинно бути зареєстроване в БТІ.





Схожі записи:
Наступні записи:
Попередні записи:

 
Пошук

Сайт на іншій мові
  • Русский (Russian Federation)
  • Ukrainian (UA)
Консультації на форумі
Залиште власну думку
Як часто звертаєтеся за послугою або консультацією юриста?