На головну - Юридичні статті - Приватизація квартир

Приватизація квартир

      Приватизація квартир в Україні розпочалася після прийняття ВР України Закону  «Про приватизацію державного житлового фонду» від 19 червня 1992 року.  Зазначеним законом визначено, що приватизація державного житлового фонду, квартир – це відчуження житла, державного житлового фонду та господарських споруд і приміщень, що належать до них, на користь громадян України.

     Державний житловий фонд – це житловий фонд рад народних депутатів і житловий фонд, який перебуває у повному господарському віданні або оперативному управлінні державних підприємств, установ, організацій.

     У власність громадян можуть передаватися квартири багатоквартирних будинків, одноквартирні будинки, кімнати в комунальних квартирах, які перебувають у громадян на умовах найму. Передача займаних квартир оформлюється як приватна власність одинокого наймача, так і спільна часткова чи спільна сумісна власність сімї.

      Передача займаних квартир оформлюється як приватна власність одинокого наймача, так і спільна часткова або спільна сумісна власність сімї.

      Приватизація здійснюється на підставі письмової згоди всіх повнолітніх членів сім’ї. До членів сім’ї наймача квартири , які мають право на її приватизацію, належать тільки громадяни, які постійно мешкають у квартирі з наймачем, або за ними зберігається право на житло. 

      В приватизації квартир можуть брати участь тільки громадяни України. Тому, якщо хто-небудь з членів сім’ї не оформив громадянство України в установленому порядку і не бажає цього робити, сім’я може приватизувати квартиру тільки після того, як член сім’ї, який є не громадянином України, змінить місце мешкання і буде виписаний з квартири, що приватизується.

      Приватизація квартир у будинках, які включенні до плану реконструкції, здійснюються після її проведення власником будинку. Наймачі, що мешкають у квартирах до початку реконструкції, після проведення реконструкції мають переважне право на приватизацію цих квартир.

     Одноквартирні будинки, а також квартири в будинках, які включенні у плани ремонту, можуть бути приватизовані до проведення ремонту з дозволу наймачів з наданням їм відповідної компенсації у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

     Не підлягають приватизації: квартири – музеї; кімнати в гуртожитках, службові кімнати і квартири; квартири і будинки, що перебувають у аварійному стані; квартири і будинки, що знаходяться на території різноманітних видів парків, заповідників, військових поселень, підприємств, установ, організацій; в зоні обов’язкового відселення, забрудненої внаслідок аварії на ЧАЕС.

     Передача житла у власність громадян здійснюється безоплатно, виходячи з розрахунку санітарної норми: 21 квадратний метр загальної площі на наймача і кожного члена сімї і додатково 10 квадратних метрів на сімю. Загальна площа квартири визначається як сума площ житлових та підсобних приміщень квартири, влаштованих шаф, лоджій, балконів. Площа лоджій враховується з коефіцієнтом 0,5, а площа балконів – з коефіцієнтом 0,3.

     Якщо загальна площа квартири менше площі, яку має право одержати сімя наймача безоплатно, чинними нормативними документами передбачено. Одержання матеріальної компенсації житловими чеками. Якщо ж загальна площа квартири перевищує площу, яку сім’я наймача має право одержати безоплатно, наймач здійснює доплату цінними паперами, отриманими для приватизації державних підприємств чи землі, а у випадку їх відсутності – грішми. Оплата вартості зайвої площі може здійснюватися в розстрочку на 10 років за умови внесення первинного внеску в розмірі не менше 10 відсотків.

     Незалежно від розмірів загальної площі безоплатно передаються у власність громадян:

        -     займані ними однокімнатні квартири;

     -   житлові приміщення, одержані у випадку знесення або відселення всіх сімей із будинку, які належали громадянам на праві власності, якщо попередні власники не одержали за ці будинки грошову компенсацію;

     -   житлові приміщення, в яких проживають громадяни, удостоєнні звання Героя Радянського Союзу, Героя Соціалістичної Праці , нагороджені орденами Слави трьох ступенів, ветерани Великої Вітчизняної Війни, воїни – інтернаціоналісти, інваліди 1 та 2 груп. Інваліди дитинства, ветерани праці, ветерани Збройних Сил, громадяни, які були репресовані, а потім реабілітовані відповідно до закону України «Про реабілітацію політичних жертв на Україні»;

    -   житлові приміщення, в яких проживають сімї осіб, що загинули при виконанні  державних і громадських обов’язків на виробництві;

    -   житлові приміщення, в яких проживають сім’ї осіб, що мають трьох і більше неповнолітніх дітей.

Кожний громадянин України має право приватизувати займане ним державне житло на умовах, визначених законом України «Про приватизацію державного житлового фонду», тільки один раз.





Схожі записи:
Наступні записи:
Попередні записи:

 
Пошук

Сайт на іншій мові
  • Русский (Russian Federation)
  • Ukrainian (UA)
Консультації на форумі
Залиште власну думку
Як часто звертаєтеся за послугою або консультацією юриста?