Опіка і піклування
Опіка та піклування встановлюється з метою забезпечення виховання дітей до досягнення ними повноліття, які втратили батьків, які залишилися без батьківської опіки. Опіка і піклування встановлюється також для захисту особистих і немайнових прав та інтересів неповнолітніх дітей, станом здоров'я не можуть самостійно здійснювати свої права і обов'язки.
Опіка і піклування встановлюється державною адміністрацією районів, районів в Києві, Севастополя, виконавчими комітетами міських, районних та селищних рад за місцем проживання особи, яка підлягає опіці або за місцем проживання опікуна.
Безпосереднє ведення справ опіки покладається на відповідні відділи місцевої державної адміністрації. У селищах справами опіки безпосередньо віддають виконавчі комітети селищних і сільських Рад народних депутатів.
Вказівки органи опіки та піклування здійснюють свою діяльність в інтересах таких категорій осіб:
- що досягли 18 років;
- які визнання судом недієздатними внаслідок душевної хвороби;
- недієздатних осіб, які потребують опіки за станом здоров'я;
- які визнані судом обмежено дієздатними внаслідок зловживання спиртними напоями, наркотиками.
Опіка встановлюється над неповнолітніми, які не досягли п'ятнадцяти років і над громадянами, визнаними судом недієздатними внаслідок душевної хвороби.
Піклування встановлюється над неповнолітніми у віці від п'ятнадцяти до вісімнадцяти років і над громадянами, визнаними судом обмежено дієздатними внаслідок зловживання спиртними напоями або наркотичними засобами. Основна відмінність між опікою і піклуванням полягає в тому, що опіка встановлюється і призначається опікун над недієздатними особами, а піклування встановлюється і призначається піклувальник над особами з частковою дієздатності. Опікун або піклувальник призначається з числа осіб, близьких підопічному, або з осіб, виділених громадською організацією, або з числа інших осіб.
На підставі рішення суду встановлюється опіка над майном громадянина визнаного безвісно відсутнім.
Органи опіки та піклування за своєю ініціативою, за клопотанням підопічних, державних або громадських організацій, а також за заявою інших осіб можуть звільнити опікуна чи піклувальника, коли встановлять неналежне виконання своїх обов'язків.
Опіка припиняється:
- після досягнення неповнолітнім п'ятнадцяти років;
- у разі повернення неповнолітніх, які досягли п'ятнадцяти років, на виховання батькам;
- у разі видужання або значного поліпшення здоров'я особи, визнаної недієздатною, відновлення судом її у дієздатності;
- внаслідок смерті підопічного.
Піклування припиняється:
- після досягнення підопічним вісімнадцяти років;
- при одруженні неповнолітньої особи;
- у разі скасування судом обмеження в дієздатності осіб, що зловживають спиртними напоями або наркотичними речовинами;
- якщо відпала причина, що викликала встановлення піклування над над особою, станом не могла самостійно захищати свої права;
- внаслідок смерті особи, яка перебувала під піклуванням.
При припиненні опіки чи піклування, орган опіки та піклування виносить рішення. Посвідчення, забирається.