На головну - Юридичні статті - Позадоговірні зобов’язання

Позадоговірні зобов’язання

       Позадоговірні зобов’язання відрізняються від договірних тим, що вони складаються без спільної згоди сторін, між якими виникають вказані правовідносини. Деякі з них складаються за одностороннім волевиявленням, як приклад, зобов’язання які виникають внаслідок заподіяної шкоди або внаслідок рятування державного або кооперативного майна.

Підставою виникнення таких зобов’язань не є договір, а інша юридично значима дія, причому ця дія може бути або правомірною, або протиправною.

      Цивільний Кодекс передбачає чотири види поза договірних зобов’язань: зобов’язання, які виникають на підставі публічної обіцянки винагороди, зобов’язання, що  виникають на підставі рятування чужого майна; зобов’язання, що виникають придбанням або зберіганням майна за рахунок другої особи без достатніх не те підстав; зобов’язання, що виникають на підставі заподіяння шкоди.

     Підстав виникнення таких  зобов’язань існує багато. Це може бути привласнення знахідки, отримання грошей в наслідок помилки, помилкове використання чужої речі для особистих потреб. Загальними умовами виникнення зазначених зобов’язань є:

   а) збільшення або збереження майна набувача за рахунок іншої особи;

   б) майно потерпілого відповідно зменшилося або не збільшилося  саме внаслідок першої умови;

   в) відсутність правової підстави для збільшення або збереження майна набувача.

      Сторонами данного зобов’язання можуть бути як фізичні (громадяни) так і юридичні особи (підприємства, установи, організації). Найчастіше виникають позадоговірні зобов’язання внаслідок заподіяння шкоди і їх соціальне значення найбільше.

     У разі виникнення інших запитань у нагоді стане юридична консультація.




 
Пошук

Сайт на іншій мові
  • Русский (Russian Federation)
  • Ukrainian (UA)
Консультації на форумі
Залиште власну думку
Як часто звертаєтеся за послугою або консультацією юриста?