На головну - Юридичні статті - Юриспруденція - поняття та історія виникнення

Юриспруденція - поняття та історія виникнення

Слово "юриспруденція" знають практично всі, але не кожен може виразно пояснити, що значить суть цього слова.

Щоб це зрозуміти, звернімося до його лексичної складової та історії. Сучасний енциклопедичний словник пояснює нам те, що юриспруденція (від латинського jurisprudentia - тобто правознавство), означає те ж, що і юридична наука.

За словником Ожегова та Шведової - це слово визначається як сукупність юридичних уроків, а також практична діяльність юристів.

Юриспруденція - це наука про право і державу. Тобто - спекулятивна форма, спосіб використання і об'єднання юридичних знань. Вона являє собою сукупність колективних відомостей про право.

За фактами історії юриспруденція під виглядом незалежної науки з'являється ще у далекому Римі (четверте - п'яте століття до нашої ери). Юрист Цельс (перше століття нашої ери) встановлював, що саме право та юриспруденція в цілому, як "майстерність добра і еквіваленту", як "вивчення божественних і людських справ, тобто - це знання правового і не правового".

Також за своїм поняттям визначав юриспруденцію юрист Ульпіан (друге-третє століття нашої ери). Він писав:

«За наші заслуги нас звуть жерцями, так як ми дивимося за справедливістю і говоримо про поняття добра й зла, ізолюючи праведне від неправедного, відрізняючи все дозволене від недозволеного зовсім. Ми хочемо, щоб добросердя удосконалювалося не шляхом трепету, кари, а й шляхом заохочення і винагородами... Ми хочемо що б вони самі прагнули до істини, і навіть якщо я не помиляюся, то я роблю це що б змінити світ і наставити його на шлях істинний».

Римська юриспруденція, зазнавши вплив досягнень давньогрецької несправедливої політичної думки, в подальшому сама стала вихідною вершиною для становлення та формування європейської юриспруденції середньовіччя і теперішнього часу. В цьому громадському руслі і зав'язалася юриспруденція яка зараз є в Україні.

Наше відношення до цієї науки окреслив російський юрист Коркунов:

«І нам доводилося починати з вивчення плодів чужої праці. Потім нам необхідно було піднятися до рівня іноземної науки... Як би воно не було, за якихось сто років ми практично встигли наздогнати ізолюючі нас пізнання від західних юристів».

Вироблення рідної юриспруденції вузько пов'язано зі створенням на початку XIX ст. університетів ім. Т. Г. Шевченка та С. Н. Каразіна, які були побудовані в Києві і Харкові. Тому історія формування юридичних наук в Україні, невіддільна від розкручування цих університетів.

На перших порах виклад юридичної науки в Україні вівся чужоземними професорами, але зовсім скоро і наші співвітчизники стали цього навчати, так як це справа не була складною. А сьогодні і того простіше!

Схожі записи:
Наступні записи:
Попередні записи:

 

Додати коментар


Захисний код
Оновити

Пошук

Сайт на іншій мові
  • Русский (Russian Federation)
  • Ukrainian (UA)
Консультації на форумі
Залиште власну думку
Як часто звертаєтеся за послугою або консультацією юриста?