На головну - Юридичні статті - Обмеження прав і свобод призовників в Україні

Обмеження прав і свобод призовників в Україні

Останнім часом в Україні почастішали факти порушення конституційних прав і свобод осіб, які підлягають призову на строкову військову службу, та тих, які не підлягають взагалі.

У засобах масової інформації неодноразово вказувалося, що в деяких областях України, особливо західних, найчастіше мав місце примус з боку посадових осіб військкоматів, стосовно прибуття вищевказаних осіб для проходження медичної комісії. Обмеження права на вільне переміщення призовників, зокрема, незаконне утримання в приміщеннях військкоматів у наручниках до моменту роботи медичної комісії, примусове відправлення призовників до місця військової служби, після визнання їх придатними комісією до стройової служби. Зокрема, непридатними до військової служби визнавалися особи, які були звільнені відповідно до законодавства від призову на строкову військову службу, яким раніше надавалася відстрочка від призову, а також спрямовані на альтернативну службу.

Розглянемо як вести себе вищевказаним особам у подібних ситуаціях, як не допустити порушення своїх прав і свобод, та які дії необхідно здійснити для їх відновлення.

Якщо Ви особа призовного віку, Вас зупинили на вулиці працівники військкомату, пред’явив документи, що підтверджують їх повноваження, вручили належним чином оформлену повістку в якій вказана дата і час прибуття до військкомату, Ваші ідентифікаційні дані та Ви розписалися в її отриманні, то зобов'язані прибути до військкомату в зазначений час, але не обов'язково в супроводі посадових осіб військкомату і під час її вручення. Привід осіб до призовного віку і призовного віку мають право здійснювати співробітники військкомату у разі злісного ухилення від призову разом із співробітниками правоохоронних органів за вмотивованою постановою досудового розслідування чи суду і при наявності відкритого кримінального провадження у справі.
 У наявності явне порушення принципу ст. 12 Кримінально-процесуального кодексу України, згідно з якою під час кримінального провадження ніхто не може триматися під вартою, бути затриманим або обмеженим у праві на вільне пересування в інший спосіб через підозру або обвинувачення у вчиненні кримінального правопорушення інакше як на підставах і в порядку, передбаченому цим кодексом.

Про затримання призовника, обмеження його права на вільне переміщення, а також про місце його перебування, співробітники військкомату повинні негайно повідомити його близьких родичів, членів сім'ї за вибором цієї особи в усному порядку по телефону або іншим зручним способом.

У цей період родичі затриманого або обмежений у свободі переміщення призовник, за своїм вибором, або родичі за його вибором можуть найняти адвоката для захисту його порушених прав.

Затримання призовника, взяття його під варту або обмеження в праві на вільне пересування в інший спосіб під час кримінального провадження, а тим більше до порушення кримінальної справи за ст. 336 Кримінального кодексу України (ухилення від призову по мобілізації), здійснене за відсутності підстав або з порушенням порядку, передбаченого кримінально-процесуальним законодавством, тягне за собою відповідальність, передбачену ст. 146 Кримінального кодексу України (незаконне позбавлення волі або викрадення людини).

Призовник, як потерпілий або його родичі в порядку ст. 55, 56 Кримінально-процесуального кодексу України мають право звернутися з письмовою заявою в правоохоронні органи за фактом вищевказаного кримінального правопорушення, а також на негайне прийняття і реєстрацію цієї заяви про кримінальне правопорушення та визнання призовника потерпілим. Призовник, який заявив про скоєний злочин, його представники, мають право на отримання від органу, якому направлено заяву, документ, що підтверджує її прийняття і реєстрацію, а також на ознайомлення з матеріалами досудового та судового розслідування.

Для об'єктивного та успішного вирішення справ подібної категорії на користь потерпілих від даних правопорушень, відновлення порушених конституційних прав і свобод призовників в Україні, рекомендуємо звертатися до наших спеціалістів, які завжди готові надати Вам правову допомогу.

---

У разі потреби надання правової допомоги звертайтеся.
З повагою, Сергій Седченко.
067-144-61-90; 095-379-37-30





Схожі записи:
Наступні записи:
Попередні записи:

 
Пошук

Сайт на іншій мові
  • Русский (Russian Federation)
  • Ukrainian (UA)
Консультації на форумі
Залиште власну думку
Як часто звертаєтеся за послугою або консультацією юриста?