На головну - Україна-кримінал - Новітні методи експертизи - криміналістична одорологія

Новітні методи експертизи - криміналістична одорологія

Криміналістика займається виявленням і дослідженням знайдених доказів. Розділів в криміналістиці безліч: трасологія, балістика, вибухотехніка і так далі.

Відносно новим розділом є одорологія - пошук запахових слідів з метою їх дослідження, проведення експертизи та подальшого використання у кримінальному процесі. Імовірність помилки тут мізерно мала, оскільки кожна людина має свій індивідуальний запах, причому це не має ніякого відношення до запаху тіла або парфуму. Це свого роду генетичний код, за яким визначається конкретна людина. Криміналістична одорологія підрозділяється на кінологічну та інструментальну.

У кінологічній одорології на передньому плані виступає службова собака - вона шукає людину по запаху з повітря приміщення, в якому вона знаходилася. Собака вловлює індивідуальний запах, навіть на малий час перебування людини в приміщенні. В середньому такий запах зберігається в кімнаті протягом трьох діб, причому провітрювання не виводить цього запаху. Крім того, собаки можуть шукати людину за запахом, отриманим з таких предметів, як цвяхи, сірники, кулькові ручки, не кажучи вже про особисті речі людини.

Що стосується інструментальної одорології, то вона вважається більш просунутим видом дослідження. Тут вивчення проб запаху проводяться за допомогою спеціально виготовленого для цього приладдя. Це значно спрощує проведення експертизи, тому що відбувається практично в автоматичному режимі, а не "вручну", як це відбувається з використанням службової собаки. Техніка істотно економить час, що йде на користь, як експертам, так і слідчим, які отримують потрібний результат дослідження в найкоротші терміни. Результати такої експертизи фіксуються і обробляються за допомогою математичного моделювання.

Правила проведення одорологічного дослідження під час невідкладних слідчих дій:

1. Обов'язково потрібно створити і зберегти умови для збереження запахових слідів в максимально первозданному вигляді.

2. Проведення пошуку слідів запахів в першу чергу. Решту речових доказів краще знайти пізніше.

3. Необхідно допустити до дослідження тільки тих людей, чия кваліфікація повністю відповідає для цього. Якщо працівник поки не має достатнього досвіду, то його присутність в даній ситуації необов'язкова.

Стандартний список питань, які ставить слідчі перед експертами для проведення одорологічної експертизи:

1. Наявність або відсутність у наданій для дослідження пробі з предмета запаху людини. Якщо запах є, то експерти займаються ідентифікацією особистості.

2. З'ясування статевої приналежності людини, що залишила запахові сліди на місці злочину.

3. Порівняльний аналіз запахових і біологічних слідів. Тобто проводиться комплексна експертиза - вивчаються зразки слини, крові, волосся, знайдених на місці злочину, і результати порівнюються з результатом одорологічної експертизи. У висновку експерти роблять висновок про те, чи належить все перераховане вище одній і ті людині, або ж це зразки різних людей.

4. Порівняльний аналіз запахових слідів і відбитків пальців, знайдених на місці злочину. Тут схема така ж, як і в попередньому питанні, тільки результати одорологічної експертизи порівнюються з результатами трасологічної.

У висновку даної статті необхідно відзначити, що можливості одорологічної експертизи постійно розвиваються, що безсумнівно, є позитивною динамікою в сучасній криміналістиці. Це полегшує пошук передбачуваного злочинця в, здавалося б, безвихідній ситуації. Залишається сподіватися на те, що одорологія буде надалі продовжувати свій розвиток, пропонувати і пробувати нові методи досліджень.





Схожі записи:
Наступні записи:
Попередні записи:

 
Пошук

Сайт на іншій мові
  • Русский (Russian Federation)
  • Ukrainian (UA)
Консультації на форумі
Залиште власну думку
Як часто звертаєтеся за послугою або консультацією юриста?