На головну - Україна-кримінал - Класифікація слідів у трасології та важливість трасологічної експертизи

Класифікація слідів у трасології та важливість трасологічної експертизи

В останні роки у фільмах з детективним ухилом все частіше можна почути словосполучення "трасологічна експертиза".

Що ж це за експертиза і наскільки важлива її роль у розкритті злочину? Головне завдання трасологічної експертизи - вивчення і характеристика слідів, залишених на місці злочину. Слід є найважливішим поняттям в трасології. Саме за слідами виявляються особливості злочинця, його стать, вік, а за відбитками пальців його можна навіть ідентифікувати. У трасології сліди класифікуються за різними підставами.

Головним з них є механізм утворення слідів. По ньому сліди поділяються на кілька видів:

1. Статичні сліди. Вони утворюються, коли об'єкти не переміщаються відносно один одного, наприклад, сліди взуття людини.

2. Динамічні сліди. Такі сліди, навпаки, виникають при русі. Сюди входять, наприклад, сліди від шин.

3. Поверхневі сліди. Цей вид слідів дуже яскраво виражений і завжди кидається в очі. Це можуть бути сліди взуття або пальців рук на гладкій поверхні (на підлозі, на столі).

4. Локальні сліди. Це найпоширеніший вид слідів-відбитки пальців.

5. Периферичні сліди. До таких слідів відносяться пил або ґрунт навколо вже наявного поверхневого чи локального сліду. Такі сліди, як правило, допомагають зрозуміти, чи знаходилася дана людина в певному місці, де є цей вид ґрунту.

Багато видів слідів виявляються в процесі огляду місця події. Якщо потрібно знайти сліди, які невидимі оку, то використовується спеціальне обладнання — порошки, лупи, освітлення. Вони застосовуються для пошуку відбитків пальців, біологічних слідів. Всі знайдені сліди обов'язково фіксуються в протоколі, описується, де і в якому місці вони були виявлені, а також, які методи і засоби були при цьому застосовані. Крім того, робляться фотографії та відеозйомка, які в подальшому долучаються до матеріалів справи. Фотографії слідів потрібні для порівняльного аналізу, якщо, наприклад, потрібно провести звірку взуття підозрюваного зі відбитками, які були знайдені на місці злочину.

Всі знайдені сліди відразу відправляються на трасологічну експертизу. Вона встановлює важливу для слідства інформацію - кому належать відбитки пальців, біологічні сліди (кров, слина, волосся), вид взуття. Також, якщо на місці події були знайдені сліди від шин, то визначається марка автомобіля. Якщо у слідства вже є підозрюваний, то у нього обов'язково беруть зразок для порівняння зі зразками, отриманими для дослідження, а також знімають відбитки пальців. Якщо у підозрюваного є автомобіль, а на місці події виявлені сліди шин, то експерти проводять ретельний огляд і порівняльний аналіз.

Таким чином, роль трасологічної експертизи є чи не найважливішою серед усіх інших видів експертиз, що проводяться у кримінальній справі. Зрозуміло, в реальному житті не існує так званих "чудо-комп'ютерів", які на 100% можуть визначити збіг або розбіжність слідів підозрюваного зі слідами на місці злочину.

Експертиза завжди показує лише певну частку ймовірності збігу: вона є, або високою, або низькою. Також досить складною є дактилоскопія — якщо немає підозрюваного, а відбитки пальців не зафіксовані в базі даних, то виникає ситуація, коли сліди є, а людини немає. Однак, незважаючи ні на які складнощі, саме результати трасологічної експертизи, як правило, є першим кроком до з'ясування особи злочинця.





Схожі записи:
Наступні записи:
Попередні записи:

 
Пошук

Сайт на іншій мові
  • Русский (Russian Federation)
  • Ukrainian (UA)
Консультації на форумі
Залиште власну думку
Як часто звертаєтеся за послугою або консультацією юриста?