На головну - Сім'я та проблеми - Коли шлюб визнають недійсним?

Коли шлюб визнають недійсним?

У побуті іноді доводиться чути таке поняття, як «недійсний шлюб». Простій людині, що не володіє достатніми знаннями про законодавство, досить складно визначити, про що йде мова, при використанні цього терміну.

Заявити про те, що шлюб є недійсним, може будь-хто з подружжя, при цьому ніяких наслідків, у разі позитивного рішення суду не виникне (розділ спільного майна, необхідність аліментних виплат тощо). Для відкриття судової справи необхідно вказати причину, по якій слід припинити дію шлюбу.

Найбільш поширені причини

1. Наявність другого офіційного шлюбу у одного з подружжя суперечить чинному законодавству. А це означає, що досить надати на судовий розгляд факт, який підтверджує це. Подібним доказом є довідка з офіційних державних органів, що здійснюють реєстрацію, завірена печаткою та підписом.

2. Зареєстрований шлюб з особою, яка не досягла повноліття (18 років). Нагадаємо, що в нашій країні допустимо здійснювати реєстрацію відносин з 16 років. Однак, в разі, якщо у представників неповнолітнього з'являться претензії, то досить буде лише відвідати органи опіки і залишити там відповідну заяву.

3. Відповідно до закону, скріпити стосунки через офіційну реєстрацію шлюбу можна тільки з власної волі, без примусу. Довести те, що цей факт має місце дуже складно. Адже недарма в органах, що здійснюють реєстрацію актів громадянського стану, цікавляться в обов'язковому порядку у потенційного подружжя про те, чи є їх бажання обопільними.

4. Родинні стосунки також можуть стати причиною визнання громадянського шлюбу недійсним. При цьому мова йде саме про близько спорідненні відносини.

5. Недієздатність одного з подружжя на період подачі заяви та реєстрації факту шлюбу. Як вже говорилося раніше, бажання скріплення відносини повинно бути обопільним. У ситуації, якщо один з подружжя буде визнаний обмежено дієздатним або недієздатним зовсім (при цьому в даному контексті мається на увазі наявність захворювань, що супроводжуються розладом психіки), то суддя під час засідання може піти на зустріч і анулювати шлюб.

Таким чином, українське законодавство має ряд причин, які можуть сприяти визнанню шлюбу недійсним.

Фіктивний шлюб

Під поняттям фіктивності мається на увазі, що укладення шлюбу сприяє отримання прибутку. Прибуток в цьому випадку може не завжди виражатися в грошовому еквіваленті, а й, наприклад, в отриманні прописки або інших благ. Довести фіктивність шлюбу можна надавши підтвердження того, що подружжя не проживає разом.
 

Додати коментар


Захисний код
Оновити

Пошук

Сайт на іншій мові
  • Русский (Russian Federation)
  • Ukrainian (UA)
Консультації на форумі
Залиште власну думку
Як часто звертаєтеся за послугою або консультацією юриста?