На головну - Сім'я та проблеми - Права та обов'язки подружжя у Франції

Права та обов'язки подружжя у Франції

Правовідносини подружжя являють собою складний комплекс взаємопов'язаних дій, які регулюються в більшості Цивільним кодексом Франції.

Ключовими положеннями Кодексу Наполеона є статті 8 та 9: «Всі французи володіють цивільними правами», «Кожен має право на охорону приватного життя».

Згідно з Цивільним кодексом, подружжя зобов'язане допомагати один одному (devoir d’assistance et de secours), бути вірним (devoir de fidelite) та вести разом сімейне життя (devoir de cohabitation).

Закон не дає визначення, що таке «обов'язок допомоги». В цей термін входять більш духовні обов'язки, наприклад: клопотання, піклування при хворобі або недузі. Кожен із подружжя повинен представити іншому все, що необхідно для доцільного життя. Туди входять взаємні обов'язки, які задовольняють побутові потреби членів сім'ї.

Так як «обов'язок допомоги» є суб'єктивним терміном, і майже не можливо заставити чоловіка або дружину його виконувати, то цей обов'язок залишається все таки моральним.

Вірність подружжя - одна із істотних елементів шлюбу. Вона стосується сексуальних стосунків: одружене подружжя повинне залишатися вірним. Ображений чоловік може докорити своїй дружині в зраді і подати в суд на розірвання шлюбу.

В принципі подружжя повинне жити разом. Вибір їх місця перебування вирішується взаємно. Але, згідно рішення суду, подружжя не розриваючи шлюб, може жити окремо — згідно режиму роздільного проживання (separation de corps).

Сімейне помешкання захищене в принципі законом. Чоловік, навіть якщо він володіє житлом, не може його продати або віддати в заставу без згоди своєї дружини. Цей захист діє, яким би не був режим майнових стосунків подружжя.

Що стосується правового режиму майнових відносин подружжя, то французький цивільний кодекс передбачає в принципі два режими.

Перший так званий «режим спільної сумісної власності», стосується тих, хто не підписав шлюбний контракт. Авантаж цього режиму заключається в тому, що дружина, яка не працює може скористатися заощадженнями свого чоловіка. Цей режим захищає того, хто без доходів, але не тільки, тому що він теж несе відповідальність за заборгованість подружжя.

Другий режим називається «розділенням майна», подружжя складає договір, згідно якого їх майно розділено, тобто кожен володіє, розпоряджається та відповідає за своє майно окремо. На відміну від першого, цей правовий режим не захищає слабшу сторону, але він дуже зручний при розірванні шлюбу.

Для забезпечення прав подружжя та для мирного розлучення, краще передбачити шлюбний договір, який складається і завіряється у нотаріуса.

При бажанні подружжя може змінити умови свого режиму майнових стосунків, навіть свого шлюбного договору. Вони можуть таким чином пристосовувати свій режим до нової ситуації, наприклад, включаючи умови переважної долі, передачу в дар між чоловіком та дружиною особистого майна, або його анулювання, приносячи особисте майно до спільності....

Також можна прийняти інший режим: наприклад вибрати режим роздільного володіння майном замість спільного.

- - -
Автор надрукування: Шведа Інна
Доктор юридичних наук
Адвокат колегії адвокатів м. Клермон Ферран (Франція). 

Контакти у разі потреби:

Inna SHVEDA
Avocat au Barreau de Clermont Ferrand
Docteur en droit 

185 bis Bd Etienne Clementel
63100 Clermont Ferrand
Tel : 04 43 58 89 81
Portable : 06 10 17 07 51
Fax : 0826429158

Для листування: innashveda.avocats@gmail.com





Схожі записи:
Наступні записи:
Попередні записи:

 
Пошук

Сайт на іншій мові
  • Русский (Russian Federation)
  • Ukrainian (UA)
Консультації на форумі
Залиште власну думку
Як часто звертаєтеся за послугою або консультацією юриста?