Європейський суд з прав людини, його поняття і правила подачі скарг
Європейський суд з прав людини - міжнародний, безпосередньо для країн що входять до Ради-Європи, судовий орган, що вирішує спори між питаннями які відносяться до правильного застосування Конвенції, вирішуючи спори за скаргами міждержавних справ так і окремих громадян. Як наглядач за дотриманням у правильному виконанні всіх норм Конвенції між державами та їх учасниками.
Головні умови для подання скарги в Європейський суд з прав людиниПо перше, суть скарги повинна складатися про порушення прав і свобод, що безпосередньо гарантує Конвенція, її Протоколи. Не слід зіставляти з порушенням прав людини написаними в Конституції України. Є істотні відмінності.
По друге, Європейська Конвенція свідчить (ст.34), що суд може прийняти скаргу від будь-якої людини, будь-якої організації або навіть групи осіб визнавши себе жертвою порушення з боку держави або держав — учасників Конвенції.
При подачі скарги в Європейський суд не обов'язково бути громадянином тієї держави, на яку подається скарга, не обов'язково і бути громадянином Ради-Європи.
Слід зауважити, як в більшості випадків буває, що не тільки сама особа - жертва (як потерпілий) від свого імені може подати скаргу а й в наслідок страждання родича (в даному випадку непряма жертва), який постраждав з вини державних органів, а родичі несуть моральні страждання та матеріальні збитки.
Правила подачі скарги в Європейський суд з прав людини та терміни
Подається скарга до Європейського суду не пізніше 6 місяців після проходження всіх інстанцій (судів) безпосередньо в державі проживання.
Скарга подається тільки на ті порушення прав людини, що були здійснені після 11 вересня 1997 року, дата ратифікації Конвенції Україна.
Можна сказати, що основне правило подачі скарги - це вичерпані всі права захисту особистого права всередині держави, в першу чергу судові від першої і до касаційної інстанцій. Не визнається засобом захисту - наглядова інстанція, що обмежує скаржника самостійно виступати ініціатором судового розгляду.
Ну і найголовніше правило - скаргу потрібно подавати на порушення, за які має нести відповідальність держава (влада), а не фізична особа або організація. Проти останніх скарги не розглядаються і прийняті не будуть!
Про юрисдикцію Європейського суду з прав людини можна сказати наступне
Головне, що потрібно розуміти, що Європейський суд не є вища інстанція щодо судової системи України, як учасника Конвенції. Тобто, не може давати вказівки законодавчій владі держави, не має права здійснює контроль над судовою практикою, скасовувати рішення і накази прийняті органами влади. Як правило розглядає скарги для встановлення порушень згідно вимоги Конвенції. Зазначимо, що Європейський суд має право присудити компенсацію за нанесення моральної та матеріальної шкоди, відшкодування всіх витрачених коштів.
Згідно з Конвенцією, виконавчим наглядом Європейського суду є Комітет міністрів Ради Європи (ст.46).
Як показує практика Україна знаходиться на другому місці за кількістю поданих скарг до Європейського суду. Тільки 40% скарг розглядається безпосередньо в термін, немає ніякої гарантії, що саме Ваша скарга буде розглянута. Тільки терпіння, непосильна праця і очікування - гарантія успіху!